poniedziałek, 3 grudnia 2012

Na Szlaku Zabytków Techniki

    Fabryka Produkcji Zapałek w Częstochowie jest  pierwszym zabytkiem na liście  Szlaku Zabytków Województwa Śląskiego. Fabryka zapałek została założona  w 1881roku przez  niemieckich przemysłowców - Juliana Hucha i Karola von Gehliga. Produkcję zapałęk rozpoczęto w roku 1882. W roku 1913  fabryka została zniszczona  przez pożar, który został sfilmowany przez amatorską kamerę. Film ten, doskonale zachowany jest najstarszym zabytkiem  polskiej kinematografii.
     Fabrykę szybko odbudowano i zmodernizowano. Z inicjatywy ówczesnego Ministra Skarbu Władysława Grabskiego została własnością  Polskiego  Monopolu Zapałczanego. Po wojnie w 1945 roku została upaństwowiona. W roku 1951 otrzymała nazwę- Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego.
W roku 2002 zostało założone Muzeum Produkcji Zapałek, którego dużą częścią jest właśnie sama fabryka.
    W celu poznania tego cennego i ciekawego zabytku wybraliśmy się na wycieczkę do Częstochowy. Podczas wycieczki można poznać cały proces technologiczny produkcji zapałek począwszy od korowania i cięcia osikowych pni, poprzez wycinanie cienkich arkuszy drewna, cięcie drobnych patyczków, nabijanie siarki, segregowanie, pakowanie, aż  po gotowe pudełeczka zapałek z serii Black Cat, która jest symbolem częstochowskiej fabryki. Następnie oglądamy wyżej opisany  film  z 1913 roku, dokumentujący pożar fabryki oraz pracę w fabryce w czasie jej świetności. Dzieci mogą poznać realia ówczesnej Polski: pracę strażaków, ich sprzęt, konny wóz strażacki oraz władze miasta.
    Kolejnym etapem wycieczki jest wernisaż filumenistyczny, gdzie zobaczyć  można bardzo ciekawe eksponaty pudełek, etykiet itp. Można również wejść do budowli, przedstawiającej świątynię  bizantyjską, zbudowanej w całości z pustych pudełek od zapałek.   Bardzo wiele doznań estetycznych dostarczyło dzieciom oglądanie kolekcji " Rzeźb z jednej zapałki". Są to bardzo ciekawe eksponaty o nie mniej ciekawych nazwach.
    Wycieczka oprócz wartości poznawczych miała również walory wychowawcze i estetyczne.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz